. blog | Grulich architekti

blog

úprava dispozice: přestavba bytu v Sartrouville

Pro zahraničního klienta jsme navrhli úpravu dispozice 3+1 v bytovém domě v Sartrouville u Paříže. Největším oříškem bylo skloubit limity bytu (velké množství oken, dvě šachty uprostřed dispozice) s požadavky klienta na vytvoření soudobého bydlení (kuchyně propojená s obývacím pokojem, prosvětlená předsíň, dostatek úložných prostor atd). Nakonec jsme ale našli způsob, jak několika stavebními úpravami dosáhnout opravdu komfortního bydlení.

renovace interiéru: bydlete útulně

Plánujete-li proměnu pokoje v domě nebo bytě, mohou se vám hodit naše rady a postřehy, které přinášíme v tomto článku. Týkají se především vlastní realizace, nicméně zcela zásadní je již prvotní myšlenka plánovaného záměru - styl, jakým chceme interiér pojednat; atmosféra, které chceme dosáhnout.

udržitelné bydlení: renovace parket

Zastáváme názor, že bychom si měli vážit věcí, které nám zůstaly z minulosti, dobře o ně pečovat a spravovat je tak, aby nám ještě dlouho sloužily. Řeč není pouze o Libeňském mostě (s tím to bohužel vypadá opravdu bledě), ale o věci mnohem přízemnější - o parketové podlaze.

uliční prostor: kouzlo předzahrádek

Krásné podzimní počasí nás inspirovalo k článku, který se tentokrát věnuje exteriéru: předzahrádkám a jejich vlivu na celkový dojem z ulice. Nejedná se o žádnou naši realizaci, ale o zhodnocení stávajícího stavu - jaké ulice se navrhovaly kdysi a co lepšího nebo horšího vzniká dnes.

úprava dispozice: jak jsme do interiéru dostali sluníčko

Klient nás požádal o návrh interiéru řadového rodinného domu, jehož projekt nedávno koupil a dům se měl brzy začít stavět. Nebyli bychom ale správní architekti :-) , kdybychom klienta před návrhem interiéru neupozornili na několik zbytečných nedostatků, které projekt měl.

úprava dispozice: přestavba bytu pro Airbnb

Klient nás oslovil s žádostí o pomoc při úpravě bytu pro účely krátkodobých pronájmů v síti Airbnb. Byt se nachází v Praze na trase z letiště do centra, takže je pro tyto účely jako dělaný. Původně dvoupokojový byt byl v průběhu let přestavěn na třípokojový - obývací pokoj se dvěma malými pokojíky. Nyní měl být upraven tak, aby umožnil ubytovat dva lidi s možností přespání dalších dvou osob na přistýlce. Jedna místnost měla zůstat jako soukromý pokoj klienta.

úprava dispozice: někdy stačí málo ke štěstí

Nedávno jsme se dostali k rekonstrukci typického bytu 2 + kk v panelovém domě. Mělo jít především o stavební úpravy spočívající ve vyzdění dříve umakartového jádra, vyštukování stěn a položení nových podlah. Jako obvykle jsme ale nejprve prověřili dispozici – zjistili jsme, jaké mají klienti potřeby a přání a zda se z dispozice nedá vytěžit nějaký skrytý potenciál.

úprava dispozice: přeměna bytu 2+1 na 3+kk

Čím menší byt, tím větší výzva. Navrhnout rodinný dům nebo úpravu prostorného bytu je pro nás sice krásná práce, nicméně většinou se najde mnoho vhodných způsobů, jak si s návrhem poradit. Ale mít před sebou dvoupokojový byt a přání investora přestavět ho na 3 + kk, to je ta pravá výzva pro nás! Tady se musí přemýšlet nad každým centimetrem čtverečním, každý kus prostoru je třeba dobře využít, plýtvání místem není povoleno. Musíme být precizní a efektivní a výsledek potom bude praktický a efektní :-).