. rodinný dům v Olovnici | Grulich architekti

rodinný dům v Olovnici

lokalita:
Olovnice, Středočeský kraj
stav:
ve výstavbě

Rodinný dům v Olovnici stojí na rohové parcele na jihovýchodním konci nově vznikající obytné lokality. Pozemek mírně svažitý k severu je v přímé návaznosti na blízkou přírodu - pole, louky a meze. Dům je obdélný, přízemní, se sedlovou střechou; hřeben je rovnoběžný s ulicí vedoucí při severní hranici pozemku. Ze západní strany na dům navazuje přístřešek se dvěma parkovacími stáními, zakončený zahradním skladem. Z jihu na dům navazuje terasa s nízkou opěrnou zídkou, za kterou pokračuje obytná část zahrady.

Vchod do domu zajišťuje několik širokých schodišťových stupňů, vstupní dveře kryje samonosná vykonzolovaná markýza z matovaného skla. Dispozice velikosti 3+kk je chodbou rozdělena na část severní - tvořenou technickým a hygienickým zázemím (spíž, předsíň, technická místnost, koupelna, WC) a část jižní - obytnou (ložnice, pokoj pro hosty, obývací pokoj s kuchyňským koutem). Ze všech tří pokojů je umožněn výstup na zahradu. Nezbytnou součástí každého rodinného domu je dostatek skladovacích prostor pro dům i zahradu - kromě půdního prostoru pod střechou je proto součástí návrhu i zahradní sklad v rámci přístřešku s parkováním.

Fasáda domu je tvořená omítkou jemné struktury v odstínu lomené bílé, která je místy doplněná hrubší omítkou v barvě taupe. Hravou eleganci fasádě dodávají okna  šedomodré barvy, stíněná posuvnými okenicemi. Střechu domu tvoří světle šedá plochá keramická krytina, střechu přístřešku falcovaný plech. Venkovní plochy jsou v místě vjezdu pojednány kamennou dlažbou z klasické žulové kostky, pochozí plochy kolem domu tvoří lité betonové dílce před vstupem, obdélníkové šlapáky ve štěrkovém loži podél domu, velkoformátová dlažba na terase a opěrné zídky z betonu s reliéfem dřeva. Výsledkem návrhu je funkční a elegantní dům, zajišťující svým obyvatelům příjemné a komfortní bydlení.

rodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnicirodinný dům v Olovnici