. rodinný dům Chlistov | Grulich architekti

rodinný dům Chlistov

lokalita:
Chlistov
stav:
probíhá dokončení stavby

Návrh se zabývá rekonstrukcí objektu v obci Chlistov. Dům stojí při hlavní komunikaci, v současné době slouží k víkendové a prázdninové rekreaci. Hlavním úkolem studie je optimalizace stávajícího interiéru a jeho přizpůsobení požadavkům současného bydlení, vytvoření obytných místností v podkroví, obnova a modernizace exteriéru a vytvoření venkovního posezení. Nejdůležitějším zásahem v řešení interiéru přízemí je vytvoření hlavní obytné místnosti spojující v sobě funkci kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Tato místnost je orientována směrem do ulice, což umožňuje příjemný kontakt s okolím a oslunění místnosti ze západu. Spleť místností v severovýchodním cípu objektu je nahrazena jednoduchým boxem technických a hygienických místností situovaných při severní fasádě. Z hlavní obytné místnosti vede mezi hygienickým zázemím a stávající ložnicí nově vytvořená chodba, ústící na východní terasu a prosvětlená francouzským oknem s nadsvětlíkem.

V podkroví jsou navrženy dva pokoje, každý z nich je situován podél celého štítu. Na severu mají oddělený prostor šatny, na jihu spací kout. V exteriéru objektu je navržena rohová terasa, obklopující jižní a východní fasádu, doplněná rohovou lavicí a na severovýchodě zakončená krytou pergolou. Tak je umožněno posezení jak na jižní osluněné straně, tak odpoledne za domem ve stínu, nebo v případě nepřízně počasí pod makrolonovou střechou. Ve stejné barvě dřeva, v jaké je pojednána terasa, je řešena i jižní stěna zádveří. Čela zádveří jsou prosklená, na západě opatřená vstupními dveřmi, na východě francouzským oknem, zajišťujícím kontakt hlavní obytné místnosti s terasou. Dále jsou na fasádě navržena dvě čtvercová okna, jako moderní prvek prosvětlující interiér a zajišťující kontakt se zahradou – okno v hlavní obytné místnosti na jižní fasádě a okno pokoje v podkroví umístěné ve štítu směrem do zahrady. Fasáda objektu je navržena v bílé omítce, eternitová střešní krytina je obnovena a natřena šedě.

spolupráce při návrhu: volné sdružení architektů ARCHiCOL

rodinný dům Chlistovrodinný dům Chlistovrodinný dům Chlistovrodinný dům Chlistovrodinný dům Chlistovrodinný dům Chlistovrodinný dům Chlistov