. bytový soubor Postřižínská | Grulich architekti

bytový soubor Postřižínská

lokalita:
Odolena Voda, Středočeský kraj
stav:
  dokončeno

Bytový soubor v ulici Postřižínská v Odoleně Vodě vznikl na místě dvou parcel se dvěma chátrajícími rodinnými domy. Soubor zahrnuje celkem osm bytových jednotek umístěných ve čtyřech dvoupodlažních hmotách - tři stojí při západní hranici pozemku a jedna na východní straně. Parkovací stání jsou umístěná kolmo k ulici Postřižínská, pod nimi vznikl prostor pro sklepní kóje. Byty o velikostech 2+kk a 3+kk mají vždy svou vlastní malou zahradu nebo terasu, což oproti běžným bytovým domům nabízí mnohem vyšší komfort bydlení. Středová ulička v rámci obytného souboru zajišťuje přístup k jednotlivým bytům - je tvořena schodišti a rampami a vzniká tak romantický polosoukromý prostor, podtrhující atraktivitu celého místa.

bytový soubor Postřižínskábytový soubor Postřižínskábytový soubor Postřižínskábytový soubor Postřižínskábytový soubor Postřižínskábytový soubor Postřižínskábytový soubor Postřižínskábytový soubor PostřižínskáKoncept návrhu je založen na vytvoření dvou oddělených hmot – podél západní hranice parcely stojí větší z nich, ve které se nachází šest bytových jednotek, blíže k východní hranici pak stojí menší hmota se dvěma bytovými jednotkami. Podél jižní hranice pozemku – v místě, kde parcela sousedí s ulicí Postřižínská – je situováno parkování. Středem pozemku vede společný polosoukromý prostor. Svažuje se ve směru stávajícího terénu směrem k severní hranici pozemku a je tvořen třemi vyrovnávacími schodišti, mezi kterými jsou proloženy rovné terasy, z nichž je nástup do jednotlivých bytů.

V přízemí se nacházejí celkem čtyři byty 3+kk přístupné přímo z parteru, každý z nich má za domem vlastní zahradu. Dále je z parteru umožněn výstup do dvou bytů 2+kk, které se nacházejí ve 2NP a každý z nich je přístupný po vlastním schodišti přes vlastní terasu. Poslední dva byty 2+kk jsou přístupné přímo z úrovně parkovacích stání. Zajištění soukromí na terasách horních bytů bylo navrženo pomocí vestavěných květinových truhlíků, umožňujících vysazení středně vysoké zeleně v podobě keřů. Zatímco dva byty 3+kk v přízemí mají vlastní sklep přístupný ze své zahrady, ostatní byty mají společný prostor situovaný pod západní polovinou parkovacích stání.

Materiálové a barevné řešení sází na jednoduchost a eleganci – jednotlivé objekty mají bílou fasádu, šedou falcovanou střešní krytinu a žlutá okna. Společný parter je tvořen betonovou dlažbou, opěrné zdi a stěny sklepů byly navrženy gabionové, parkovací stání z vegetačních betonových tvárnic. Celý soubor nabízí příjemné bydlení v malém počtu bytových jednotek, zajišťujících jak možnost vzájemné komunikace a užívání si společného parteru, tak i dostatek soukromí na vlastních zahradách a terasách bytů.